КОНБЕС 2018
Закључци конференције
”Ка безбеднијој Србији“ – Хотел Хилтон Београд
Александар Вучић председник Републике Србије
- Рад и мир су најважнији за Србе. Радом ћемо да стигнемо оне који су испред нас, а миром ћемо да престигнемо друге у раду.
- Економска безбедност је први корак и предуслов националне безбедности.
- Политика Србије је политика мира али смо увек спремни да свима ставимо до знања да Србију неће моћи да газе и понижавају.
- Сарадња цивилног друштва и институција државе је нужна, али мора да се прихвати да је одговорност да се донесу одлуке на институцијама, а не на удружењима који немају суштински легитимитет да се питају за проблеме заједнице.
- Сектор цивилног друштва као коректив власти мора сарађивати са државом у доброј вољи.
- Цивилно друштво у демократском друштву са демократским институцијама мора да се задовољи саветодавном улогом.
Закључци панела „Национална безбедност Србије“
Ана Брнабић, председник Владе Републике Србије
- Пред Србијом су четири основна изазова – миграције, тероризам, високотехнолошки криминал и ситуација на Косову и Метохији.
- Осам приоритета јавне безбедности Републике Србије су: борба против организованог криминала, сузбијање производње и кријумчарења дроге, корупције, високотехнолошког криминала и тероризма, као и унапређење стања јавног реда и мира и стања у саобраћају, као и борба против ирегуларних миграција.
- Огромна енергија и новац су уложени у рад безбедносних институција, при чему су пре свега повећане плате, обновљене униформе, опрема и возила.
Драган Симеуновић, директор Академије за националну безбедност
- Безбедносна политика у Србији је на завидном нивоу и САД су оцениле нашу државу као најбезбеднију земљу у региону, што нису празне приче.
- Потребно је подизати свест грађана о питањима безбедности.
- На Универзитету у Београду школује се преко 1000 младих кадрова у безбедности чиме се указује на препознавање потребе даљег јачања сектора безбедности.
- Српске снаге безбедности су изузетно цењене, што се потврђује напретком у преговорима са ЕУ у поглављима 23. и 24.
- Решење косовског проблема је могуће кроз увођење концепта консоцијације на простор Западног Балкана; економска сарадња, слободан проток људи и роба на овом простору.
Марко Парезановић, Безбедносно информативна агенција
Овај део закључка преносимо стенографски због покушаја манипулације чињеницама у медијима:
„Врше се одређене злоупотребе, стављају се у функцију појединци, наглашавам појединци из редова опозиционих политичких партија, поједини делови медија, посебно деструктивну улогу имају одређене негативне појаве на друштвеним мрежама, такође није ретка појава да се поједини делови НВО сектора стављају у неку деструктивну и субверзивну функцију, а оно што је релативно нова појава јесте утицај ових деструктивних и субверзивних деловања према неким синдикатима.“
- Спољни фактор је највећи изазов безбедности Србије.
- Појава пласирања лажних вести на друштвеним мрежама (fake news).
- Извор несигурности је криминал из Црне Горе.
- Изазов су и неке навијачке групе које могу бити предмет манипулације.
Горан Матић, директор Канцеларије Савета за нацоналну безбедност
- Наглашен значај сајбер безбедности као битног дела националне безбедности.
- Путеви наркотика који иду преко Португала у Европу; због тога је наглашен значај међународне сарадње и потом су побројани сви потписани међународни уговори.
Закључци панела „Регионална безбедност“
Александар Вулин, министар одбране Републике Србије
- Брутално кршење међународног права је највећа претња миру на Балкану.
- Суштинско питање наше безбедности и целог региона је питање Велике Албаније, ако настану сукоби на Балкану биће искључиво због насилног покушаја да се реши албанско питање.
- Апсолутно је легитимно право Србије да брине о Србима где год они живе, имамо снагу и право да решимо српско национално питање. Ми од његовог решавања немамо право да одустанемо из страха да се не замеримо земљама у окружењу.
- Ми смо сувише мали да одлучујемо сами, али сувише велики да нас пусте да одлучимо сами.
- Треба да се водимо само и искључиво својим интересима.
Карло Ло Кашо, амбасадор Републике Италије
- Београд се сматра пресудним фактором регионалне стабилности.
- Кључно је да се настави дијалог и драго ми је да се Београд дефинитивно одлучио за то. Споразум коме тежимо ће бити важан не само за стабилност региона већ и за будућност целог региона.
Генерал Славољуб Дабић, саветник у Министарству унутрашњих послова
- Сједињене Америчке Државе виде Албанце као своје најближе савезнике. Ми морамо уложити више напора у будућности да би изменили овакво стање ствари.
- Албански фактор је највећи проблем региона.
Проф. др Стевица Деђански, државни секретар у Министарству рударстава и енергетике Републике Србије:
- Безбедносна политика Србије има само један пут – баланс и неутралност јер Србију ефективно штите два чиниоца: њена војно-политичка неутралност и међународно право.
- Од 2012. године прагматичност постаје главна црта спољне политике Републике Србије. Спољнополитички баланс у односима са великим силама и другим државама и војна неутралност су темељ безбедности Србије.
Закључци панела „Глобална безбедност“
Немања Стевановић, државни секретар у Министарству спољних послова Републике Србије
- Економско јачање Кине и демографско Индије претварају их у глобалне играче, а Русија је опорављена од кризе и показује глобалну присутност.
- Србија је фактор стабилности што се најбоље види у сарадњи са Мађарском и личним односима председника Вучића и мађарског премијера Виктора Орбана.
- Тероризам инспирисан исламским радикализмом представља нови феномен који организовано има међународни домашај. Исламска држава је подигла тероризам на један виши ниво.
- У Србији послује више страних инвеститора него у свим земаљама региона заједно, а драстично је смањена стопа незапослености.
- Србија је у свим међународним организацијама конструктивни фактор, нисмо окренули леђа Русији и постали смо стратешки партнер Кине; те одржавамо односе са свим глобалним актерима, опстајемо на путу европских интеграција и тежимо војној неутралности; а развијају се и добри партнерски односи са Израелом са једне и арапским државама са друге стране.
- Недостатак адекватних саговорника у региону чије интересе одликује јасно неповерење према Републици Србији.
Владимир Ребић, директор полиције Републике Србије
- Србија са партнерским службама успешно ради на свођењу криминала и ризика на најмању меру.
- Интерпол у последњих 5 година види Србију као једног од десет најпожељнијих партнера.
- Непосреднија сарадња са грађанима, биће остварена кроз враћање полицајца у локалну заједницу.